Močvarna rovka: Miller's Water Shrew
Lokaliteti: U Hrvatskoj naseljava kontinentalni nizinskim i gorskim dijelovima, središnju Istru u slijevu Mirne, Učku te dolinu Cetine, Žrnovice i Neretve u Dalmaciji. Nastava močvare, travnjake i različite šume: nizinske i poplavne lužnjakove šume, vlažne brdske i gorske šume ( na nepropusnom tlu, npr. Šumu jele i rebrače, vlažne travnjake i šibljake krških polja gdje je dominantni kukcojed, a česta je i uz potoke.
Veliki potkovnjak: Greather Horseshoe Bat
Lokalitet: Rasprostranjen je u gotovo cijeloj Hrvatskoj, ali češći je u mediteranskom području, uključujući i većinu jadranskih otoka. Sada se brojnost velikih potkornjaka u Hrvatskoj procjenjuje na oko 35.000 jedinki, a procjena s temelji na ukupno prebrojanih 3250 jedinki u porodijskih kolonijama. Poznato je desetak ljetnih kolonija, svaka s prosječno oko 400 jedinki. Čest je u nizinskom i brskom pojasu s listopadnim šumarcima, s pašnjacima, ali i garizima i makijom. Lovi veće kornjaše i veće noćne leptire na livadama, grmlju, rubovima šuma i šumskim čistinama.
Riđi šišmiš: Geoffroy's Bat
Lokalitet: U Hrvatskoj je prema ostalim vrstama, vrlo veliki broj u primorju, čak pretpostavljamo da je brojnost naše subpopulacije značajna u okviru na brojnost čitave vrste. Za sada nema naznaka pada brojnosti, pa ga zato ne smatramo regionalno ugroženim. U panonskom dijelu areala, ugrožen je i zbog impegracije drvene građe za krovove otrovnim tvarima. Nizinska šumska i grmljem obrasla staništa, a posebno u primorskom kršu. Ljetne kolonije su mu na špiljama, ali i na tavanima zgrada. Hrani se paucima, nešto manje noćnim leptirima i dvokrilcima.
Veliki šišmiš: Myotis Myotis
Lokalitet: Dolazi u čitavoj Hrvatskoj, osim na jadranskim otocima. Zbog morfološke sličnosti s oštrouhim šišmišem identifikacijama amaterima je često problematična bez dokaznog materijala i vjerodostojnih vanjskih dimenzija. U južnom dijelu areala skloništa su mu jedino u špiljama i rudnicima, a u sjevernom dijelu areala je sinantropna vrsta
Hrčak: Cricetus cricetus
100_983.jpg
Lokalitet: Ne postoje egzaktni podatci o rasprostranjenosti ove vrste u Hrvatskoj.Zabilježene su samo izolirane populacije u Baranji, Podravini, Prekmurju. Brojnost mu obično doseže 30 do 40primjeraka po hektaru, ali svakih 10 do 15 godina može se povećati i do 800 primjeraka po hetaru.Današnja nalazišta su vezana uz obrađena polja, većinom kukuruzišta i kulture žitarica, ali i nasade povrća, krumpirišta i djetelišta. Kao oportunist u prehrani biljem, vrlo se lako prilagođava promjenama u sadnji pojedinih kultura.
Patuljasti miš: Micromys minutus Pallas
Lokaliteti: U Hrvatskoj ga nalazimo u Istri, kontinentalnoj Hrvatskoj i na vlažnim staništima ušća Neretve. Patuljasti miš naseljava obale vodotoka, vlažne rubove šuma, u živicama, kukuruzištima, rižinim poljima. Ljetna kuglasta gnijezda gradi od trave, pola do jedan metar iznad tla. Hrani se sjemenkama i raznim beskralježnjacima.
Miš humkaš: Steppe Mouse
Lokaliteti: U Hrvatskoj su nađeni humci sa sjemenkama uz Dravu nizvodno od Ilminog Dvora (Donji Miholjac), u Baranji, uz Dunav do Iloka,te uz Savu do Selne i Oprisavca 8Slavonski brod), do Babine grede. Prirodni nizinski travnjaci stepskog i polustepskog područja s kratkim travama, uz žitna polja i na rubovima poljoprivrednih zemljišta, a osobitost mu je spremanje sjemenki u humkama/ha.U svakom humku živi 5-14jedinki,a za zimu spremaju oko 6kg sjemenka, uglavnom različitih korovnih , ali i kultiviranih bilja.
Puh orašar Muscardinus avellannarius
Lokaliteti: U Hrvatskoj dolazi u Istri i ostalom kontinentalnom dijelu, uključujući Risnjak, Veliku Kapelu i Velebit. Puh orašar je arborealna vrsta europskih listopadnih šuma, naseljava posebno rubove šuma, sloj grmlja, živice, klekovine bukve. Ljetna gnijezda gradi od bukova lišća i trave. Hrani se gusjenicama leptira, različitim kukcima, cvijećem, plodovima i sjemenkama.
Zec -Lepus europaeus Pallas
Lokaliteti: Europski zec ima pelearktičku rasprostranjenost: Od Pireneja i Engleske do zapadnog Sibira, a južno do Izraela i Irana. Rasprostranjen je u čitavoj Hrvatskoj, ali brojnost autohtone vrste znatno smanjila unošenjem zečeva iz srednje i istočne Europe. Zec naseljava šumsko područje s čistinama i travnjake. Isključivi je biljojed koji pase travu, ali i brsti, aktivan je uglavnom noću. Cešći je u nizinskom dijelu, rjeđi u gorama.