Aktualno

Volonterska akcija uklanjanja otpada u šumi kod Podravlja u Regionalnom parku Mura-Drava

Na području šume na lijevoj obali kod Podravlja, u sklopu Regionalnog parka Mura-Drava i ekološke mreže, održana je volonterska akcija koja je okupila organizacije i pojedince posvećene očuvanju prirode i okoliša. Tijekom ove akcije uklonjeno je 10 kubičnih metara otpada, što predstavlja značajan doprinos čišćenju i početak sanacije ovog vrijednog prostora.

Volonterska akcija pokrenula je i širu raspravu o planu sanacije područja. Sudionici su definirali preliminarne korake za potpunu sanaciju i dogovorili aktivnosti usmjerene na osiguranje sredstava za buduće projekte. Planovi uključuju ne samo uklanjanje preostalog otpada, već i restauraciju nekadašnjih vodenih površina koje su bile značajne za ekosustav ovog područja.

U akciji su sudjelovale sljedeće organizacije: Udruga Ospera ,ROOTS, Danubeparks, Javna ustanova za zaštitu prirode Osječko-baranjske županije, Grad Osijek i  Unikom.

Božićna priča u prirodnom ruhu – Održiva adventska radionica u Galeriji Waldinger

Povodom adventa, u petak, 29. studenoga 2024., Galerija Waldinger u Osijeku pretvorila se u čarobno mjesto gdje su kreativnost, ekologija i blagdanski duh ispričali zajedničku priču o održivosti! Radionica izrade adventskih vijenaca i božićnih ukrasa od prirodnih materijala, organizirana kroz projekt ClimEmpower, pokazala je kako i Božić može biti održiv, ističući važnost korištenja prirodnih materijala umjesto plastike.

Radionicu je vodio Muzej likovnih umjetnosti, čiji su djelatnici uz stručno vodstvo i kreativne ideje pomogli sudionicima u stvaranju unikatnih adventskih vijenaca i ukrasa. Poseban doprinos dao je Dalibor Tonc iz Hrvatskih šuma, koji je pripremio prekrasne drvene podloge – savršene temelje za ove ekološke kreacije. Zahvaljujući suradnji s Moss Art-om, sudionici su imali priliku raditi s mahovinom, suhim cvijećem i drugim prirodnim elementima, stvarajući ukrase koji odražavaju ljubav prema prirodi i okolišu.

Dio večeri bio je posvećen edukaciji o projektu ClimEmpower, gdje smo kroz kratko predavanje i razgovor ukazali na mogućnosti integracije održivosti u svakodnevni život, uključujući blagdane. Topla atmosfera bila je upotpunjena blagdanskim pjesmama, mirisom svježe pečenih paprenjaka i kuhanim vinom, koje je osigurala Turistička zajednica grada Osijeka.

Radionica je završila uz veliko zadovoljstvo sudionika – svaki je od njih ponio kući vlastiti ručno izrađeni adventski vijenac i promotivne materijale projekta ClimEmpower. Ova večer bila je dokaz da blagdanska čarolija može biti održiva, kreativna i ispunjena smislom.

Zahvaljujemo Muzeju likovnih umjetnosti, Hrvatskim šumama, Moss Art-u, Turističkoj zajednici grada Osijeka i svim sudionicima koji su dali doprinos ovoj priči o održivom Božiću. Veselimo se budućim zajedničkim događajima kojima ćemo zajedno poticati ljubav prema prirodi i očuvanju okoliša.

Neka i ovaj Božić bude održiv i ispunjen toplinom prirode!

Održan treći sastanak dionika - EU projekt ClimEmpower

U utorak, 26.11.2024. je održan treći sastanak dionika u sklopu EU projekta ClimEmpower kojeg provodi Javna ustanova za zaštitu prirode Osječko-baranjske županije zajedno s Upravnim odjelom za poljoprivredu i ruralni razvoj Osječko-baranjske županije. Ovaj put smo ponovo okupili predstavnike udruga, institucija, obiteljsko-poljoprivrednih gospodarstava, akademsku zajednicu i sve one koji su pogođeni klimatskim promjenama. Uz predstavljanje dosadašnjih rezultata projekta i konstruktivnu raspravu o problemima s kojima se naša županija bori uslijed klimatskih promjena, pozvana su i tri predavača koji su predstavili primjere dobre prakse koristeći pametnu tehnologiju u pčelarstvu, voćarstvu, općenito u poljoprivredi i u zaštiti prirode. Ovakvim sastancima nastojimo okupiti dionike iz što više sektora i prikupiti neiscrpnu informaciju o potrebama u njihovom sektoru jer će upravo oni koristiti modele koje će se izraditi pri završetku ClimEmpower projekta.

  

AKCIJA ČIŠĆENJA OTPADA U PODPANJU

Lijepo vrijeme iskoristili smo za akciju čišćenja otpada u Posebnom ornitološkom rezervatu „Podpanj“ u Donjem Miholjcu.

Sukladno Zakonu o zaštiti prirode u posebnom rezervatu 𝐍𝐈𝐒𝐔 𝐃𝐎𝐏𝐔Š𝐓𝐄𝐍𝐄 radnje i djelatnosti koje mogu narušiti svojstva zbog kojih je proglašen rezervatom; branje i uništavanje biljaka, uznemiravanje, hvatanje i ubijanje životinja, uvođenje novih bioloških svojti, melioracijski zahvati, uništavanje infomativnih tabli, bacanje otpada, razni oblici gospodarskog i ostalog korištenja, te paljenje vatre.

Unatoč tome, posebice zbog blizine naselja u rezervatu neprestano pronalazimo otpad različitog podrijetla te ovim putem molimo građane Donjeg Miholjca da to više ne čine.

 

Jesenski izlov bodljobradog raka

Prošli tjedan, završen je jesenski izlov invazivne strane vrste bodljobradi rak (𝘖𝘳𝘤𝘰𝘯𝘦𝘤𝘵𝘦𝘴 𝘭𝘪𝘮𝘰𝘴𝘶𝘴) na rijeci Vuki kod naselja Budimci u sklopu projekta kontrole populacija invazivnih stranih vrsta "KoRaK za prirodu". Uklanjanje se provodi sukladno metodologiji za kontrolu populacija invazivnih stranih vrsta rakova tako da se u vremenskom periodu od uzastopno 20 dana postavljaju vrše i umjetna skloništa za rakove te se jedinke izuzimaju iz prirode.

Nekoliko informacija o bodljobradom raku:

  • porijeklom je iz Sjeverne Amerike, a od drugih slatkovodnih deseteronožnih rakova razlikuje se prisustvom poprečnih crvenih pruga na gornjem dijelu zatka.
  • zabilježen je u Hrvatskoj u kontinentalnoj regiji, primarno rijekama Dunavu (cijeli tok) i Dravi (nizvodni dio toka).
  • ima visok štetni utjecaj na zavičajne vrste tako da prenosi račju kugu, bolest na koju su oni otporni a smrtonosna je za autohtone vrste, u kompeticiji je za hranu i stanište te je izuzetan predator drugih vodenih organizama.

Kontrola populacije, tj. izlov rakova je završen za ovu godinu, a slijedi obrada podataka i pisanje izvještaja te priprema za proljetni izlov u 2025. godini. Zahvaljujemo se našem suradniku, Mateju Falleru na stručnosti i koordinaciji u provođenju projektnih aktivnosti.

Svjetski dan ptica selica

Svjetski dan ptica selica obilježava se dva puta godišnje, u svibnju i listopadu, s ciljem podizanja svijesti o važnosti očuvanja migratornih ptica i njihovih staništa.
Ovogodišnja kampanja Svjetskog dana ptica selica ističe važnost insekata za ptice selice i zabrinutost u vezi sa smanjenjem populacije kukaca.
Povodom dana ptica selica zajedno sa Hrvatskim društvom za zaštitu ptica i prirode (HDZPP) održali smo edukativnu radionicu promatranja ptica na ribnjaku Našička Breznica učenicima iz Lađanske, područne OŠ Ivana Brnjika Slovaka Jelisavac.
Ribnjak je također dio ekološke mreže Natura 2000 kao područje značajno za očuvanje ptica. Djeca su imala priliku upoznati se s lokalnim vrstama ptica selica, njihovim izazovnim migracijskim putevima, kao i načinima na koje im možemo pomoći tijekom hladnijih mjeseci.
Djeca su bila iznimno kreativna u determinaciji vrsta pa su zabilježili i neke nove vrste kao što su „pingvin“, „orao štednjak“ „flamingo“, „bjeloglavi sup“ , „španjolski orao“, „kolibrić“ i još mnoge druge. Kako ubuduće ne bi bilo zabune u determinaciji vrsta poklonili smo im jedan priručnik za ptice. 

O nama

Ustanova je osnovana Odlukom o osnivanju Javne ustanove Agencije za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima na području Osječko-baranjske županije. Osnivač Ustanove je Osječko-baranjska županija. Sjedište Ustanove je u Osijek, Županijska 4/III.

Skraćeni naziv Javne ustanove glasi:
Javna ustanova za zaštitu prirode OBŽ

31000 Osijek,
Županijska 4/III
Tel: 00385-31-200-425

e-mail:info@obz-zastita-prirode.hr

OIB: 79276999206

Jeste li znali

Da se Zakonom o zaštiti prirode uređuje sustav zaštite i cjelovitog očuvanja prirode i njezinih vrijednosti, a priroda u smislu ovoga Zakona je sveukupna biološka i krajobrazna raznolikost.

Da su Zakonom zaštićene biljne i životinjske vrste ili gljive zaštićene svugdje, bez obzira je li je područje u kojem trajno ili povremeno obitavaju zaštićeno.